Jedlička Grafický Design
Další projekty

Firemní styl Výtvarné umění

Kresba

Figurální kresba - Tereza
Kresba - Portrét Khaleesi
Kresba - Portrét keltské krásky
Kresba - Portrét cikánské dívky
Kresba - Portrét dívky

V roce 2011 jsem si našel nového koníčka — kresbu. Nenechte se mýlit, kresba je úplně jiná disciplína než grafický design. Díky tomuto koníčku se učím lépe se dívat na svět a radovat se i z maličkostí.

Kresba je řemeslo jako každé jiné. Musíte se naučit techniku a vycvičit oko. Pokud trénujete, tak se zlepšujete. Jestliže pár měsíců vynecháte, projeví se to i na vaší kresbě. Pokud máte chuť, mrkněte na moje skromné výsledky. Za to, že vypadají, jak vypadají, vděčím svému učiteli Aleši Chalupovi.

Portrét

Udělat zdařilý portrét je jedna z nejtěžších věcí v kresbě, ale portréty mě nejvíc baví. Pokud se o portrétování také zajímáte a ptáte se, kdy už vaše kresba začíná vypadat jako člověk, tak zkuste svůj výsledek nahrát na Facebook. Jestliže se vám po nahrání fotky objeví rámeček na označení člověka, máte vyhráno. :-) Tedy je to jen první krok. Dalším je to, aby portrét vypadal jako člověk, kterého kreslíte.

Vývoj kresby
1.1 Vývoj kresby

Nejraději kreslím tužkami od firmy Faber-Castell. Oproti obyčejným tužkám mají jisté výhody — když spadnou, tuha se nezlomí, a tuha je homogenní a při kreslení nezadrhává. Do kresby tužkou občas zapojím i fix. Ta plná, sytá, černá barva je úžasná.

Zasněná dívka
1.2 Zasněná dívka
Keltská kráska
1.2 Keltská kráska
Bohyně
1.2 Bohyně

Figura

Pokud je portrét těžký, pak zachytit živě celou figuru, to je teprve úkol hodný mistra. Jak říká můj učitel, chce to kreslit malé kresbičky každý den. Zde je pár lepších pokusů:

Figurální kresba - Tereza
2.1 Figurální kresba — Tereza
Figurální kresba - Pohybové studie
2.2 Figurální kresba — Pohybové studie

Zátiší

Na rozdíl od portrétu a figury je kreslení pařezů, květinek nebo ovoce o něco snazší. Pokud trefíte aspoň základní tvar, je výsledek snadno poznat.

Pařez
3.1 Pařez
Vlčí mák
3.2 Vlčí mák
Zátiší s ovocem
3.3 Zátiší s ovocem